Výstavy roku 2017: návštěvníci se mohou těšit na první soubornou výstavu české hyperrealistické malby
Olomouc | 1. 3. 2017
Dvanáct velkých výstavních projektů zahájí v letošním roce Muzeum umění Olomouc. Návštěvníci jedné z nejvýznamnějších paměťových institucí v České republice uvidí například první soubornou výstavu české hyperrealistické malby, expozici unikátní kroměřížské sbírky staré kresby, retrospektivu fotografky Mileny Valuškové, monografickou výstavu slovenského sochaře Jozefa Jankoviče nebo sondu do historie fašisty zničené olomoucké synagogy.
„Jako v předchozích letech se snažíme, aby náš výstavní program byl pestrý a atraktivní pro zájemce o staré i současné umění. Kresba, malířství, sochařství, fotografie, architektura, autorská kniha – všechny tyto umělecké druhy mají v letošním programu zastoupení. Jako vždy přitom v první řadě klademe důraz na kvalitu,“ upozornil ředitel Michal Soukup.
Muzeum naváže na osvědčený model z posledních let, kdy soustředilo nejméně jeden mimořádný výstavní projekt na jarní a pak na podzimní sezonu. „Letos na jaře věnujeme největší pozornost výstavě Fascinace skutečností, která od 20. dubna vůbec poprvé souborně představí českou hyperrealistickou malbu. V Muzeu moderního umění bude zastoupeno dvacet autorů sedmdesáti obrazy. Velkou část exponátů už máme v depozitáři a mohu návštěvníky ubezpečit, že se skutečně mají na co těšit, protože jsou to fascinující díla,“ řekl Soukup.
Během jarní sezony kromě toho muzeum nabídne v Muzeu moderního umění například reflexi českého akčního umění na výstavě Okamžité chrámy, nebo výstavní projekt V oplatce jsi všecek tajně, který se v Arcidiecézním muzeu Olomouc zaměří na podoby eucharistického Krista ve vizuální kultuře od středověku do současnosti. „Musím se zmínit také o výstavě kreseb jednoho ze zakladatelů moderní evropské malby a průkopníka abstrakce, olomouckého rodáka Adolfa Hölzela, které jsme získali díky velkorysému daru sběratelů Heinze a Moniky Röthingerových. Vernisáž této výstavy odstartuje olomoucké Česko-německé kulturní jaro,“ doplnil ředitel muzea.
Tři nové výstavy během jarní sezony otevře také Arcidiecézní muzeum Kroměříž. Postupná prezentace bohatých sbírkových fondů soustředěných na kroměřížském zámku pokračuje od 7. dubna expozicí věnovanou sbírce kresby. „Přestože se v Kroměříži dochovalo pouhých 67 listů se starými kresbami, je kolekce považována za výjimečnou a zcela rovnocennou proslulé obrazové sbírce. Jsou v ní totiž zastoupena všechna důležitá centra italského výtvarného dění z šestnáctého a první poloviny sedmnáctého století: Florencie, Bologna, Siena, Milán, Janov, Řím či Benátky,“ doplnil k expozici Ondřej Zatloukal, zástupce ředitele Muzea umění Olomouc. Spolu s Kabinetem kresby a grafiky I bude v Kroměříži zahájena výstava Pod kůži Marsya, věnovaná při příležitosti nedožitých devadesátin legendárnímu restaurátorovi Františku Syslovi staršímu.
Od 22. června pak kroměřížské Arcidiecézní muzeum připomene leopoldinské slavnosti – oslavy konané na dvoře císaře a mecenáše umění Leopolda I. „Výstava nazvaná Koně v piškotech představí obrazovou a grafickou dokumentaci těchto slavností, dvorskou hudbu a konečně architekty, malíře, grafiky, skladatele, nakladatele a celou řadu dalších, kteří s odznaky svých profesí stáli v pozadí za přepychovými kulisami barokního spektáklu,“ vysvětlil kurátor Miroslav Kindl.
Ještě před prázdninami, 29. června, bude v Muzeu moderního umění zahájena retrospektivní výstava olomoucké fotografky Mileny Valuškové, která letos slaví významné životní jubileum. „Prošla snad všemi oblastmi fotografie. Věnovala se klasické ateliérové fotografii, má zkušenost ze soudního lékařství, spolupracovala i s olomouckou lékařskou fakultou, působila jako fotografka v olomouckém středisku Státní památkové péče a ochrany přírody. Její tvorba se rozpíná od dokumentu až po mnohovrstevnaté krajinné studie a technicky komplikovaná zátiší,“ přiblížila život a dílo Valuškové kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.
Z podzimních projektů věnuje muzeum největší pozornost první české retrospektivě tvorby významného slovenského sochaře Jozefa Jankoviče (*1937). „Patří k nejvýraznějším osobnostem poválečného slovenského umění. Naše výstava představí jeho nejvýznamnější díla z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Nebudou chybět ani ukázky jeho tvůrčího uvažování z následujících desetiletí,“ přiblížila výstavu nazvanou Plynutí času kurátorka Olga Staníková.
Letošní výstavní plán Muzea umění Olomouc neopomene ani architekturu a regionální historii. V říjnu, při příležitosti festivalu Dny židovské kultury, připomene komorní výstavou v Arcidiecézním muzeu Olomouc 120. výročí vysvěcení dnes již neexistující olomoucké synagogy. „V listopadu pak návštěvníky zavedeme do doby, kdy v architektonických debatách hrála zásadní roli diskuze o podobách bydlení a přímo o kolektivním bydlení. Na výstavě Můj dům je i tvůj dům ukážeme rozličné podoby českých kolektivních domů ve dvacátém i jedenadvacátém století,“ doplnil ředitel Soukup.
Hlavní výstavní program doplní dvanáct komorních výstav v muzejních kavárnách a v Divadle hudby a sedm stálých expozic v Olomouci a v Kroměříži, které návštěvníky provádějí dějinami výtvarné kultury od nejstarších dob do současnosti. Všechny tři objekty Muzea umění Olomouc vloni navštívilo zhruba 170 tisíc lidí. Nejúspěšnější byla reinstalace stálé expozice Arcidiecézního muzea Olomouc při příležitosti desátého výročí otevření, kterou i díky zápůjčce El Grekova obrazu z Metropolitního muzea v New Yorku navštívilo přes dvacet tisíc lidí.