AKTUALITA | 9. 6. 2015
Arcidiecézní muzeum Olomouc se 13. a 14. června připojí k Víkendu otevřených zahrad. V rámci akce pořádané sdružením Průvodce parkem, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Národním památkovým ústavem se veřejnosti otevře Rajský dvůr z druhé poloviny 14. století v sousedství katedrály sv. Václava. Muzeum bude při této příležitosti po celý víkend přístupné zdarma. O víkendu navíc končí výstava světoznámého sochaře Ivana Theimera.
Rajský dvůr je součástí gotické křížové chodby a Románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka. Muzeum vloni dokončilo jeho kompletní rekonstrukci. „Při úpravách Rajského dvora jsme se inspirovali motivem Getsemanské zahrady. A to nejen vzhledem k intimnímu a duchovnímu charakteru prostoru, ale i proto, že v jedné z bočních kaplí křížové chodby je umístěno výjimečné sousoší s výjevem Modlitby v Getsemanech. Nit inspirace však vede až k biskupu Jindřichu Zdíkovi, zakladateli románského biskupského paláce, který byl v naplňování svých životních cílů silně ovlivněn pobytem v Jeruzalémě,“ uvedl zástupce ředitele muzea Ondřej Zatloukal. Rajský dvůr má podle něj charakter uzavřené intimní zahrady s výraznými symbolickými prvky, například studnou coby pramenem života nebo stromem poznání jakožto symbolem lidství. „Základními architektonickými prvky úpravy je čtveřice vyvýšených květinových záhonů. Nová kompozice vychází i z geometrických a matematických poměrů křížové chodby a Rajského dvora,“ doplnil Zatloukal. Více informací o Víkendu otevřených zahrad se dozvíte na www.vikendotevrenychzahrad.cz.
Víkendový vstup zdarma lze také využít k poslední prohlídce výstavy světoznámého sochaře Ivana Theimera. Paříž, Grenoble, Bordeaux, Kassel, Hamburk, Lugano, Olomouc – také tato města zdobí Theimerovy veřejné realizace. Výčet evropských galerií, které olomouckému rodákovi žijícímu od roku 1968 ve Francii a v Toskánsku uspořádaly výstavu nebo jeho dílo zakoupily do sbírek, by byl také velmi dlouhý. Ivan Theimer oslavil vloni sedmdesátiny a výstava nazvaná Via Lucis vzdává hold jeho tvorbě. Poprvé v historii Arcidiecézního muzea jsou přitom díla současného umělce instalovaná mezi díly starých mistrů ve stálé expozici. Při příležitosti Víkendu otevřených zahrad nainstalujeme do Rajského dvora dva Theimerovy obelisky – obelisk pro Elysejský palác z roku 1984 a obelisk Comenius z roku 1992,“ doplnila kurátorka Gina Renotière.
Vzhledem ke složitému transportu Theimerových soch budeme muset v úterý 16. června Arcidiecézní muzeum uzavřít.