AKTUALITA | 21. 10. 2016
Jedinečný vědecko-výzkumný projekt začalo připravovat Muzeum umění spolu s partnerskými institucemi ze zemí Visegrádské čtyřky. Za dva roky vyvrcholí výstavou Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí: zrod soudobého Středoevropana 1908—1928. Ta v pěti tematických okruzích představí výtvarnou kulturu v zemích, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska.
„Bude to poprvé, kdy se ve středoevropském prostoru vedle sebe objeví díla z toho období ze všech čtyř zemí. Bude to doslova konfrontace v tom dobrém slova smyslu,“ zdůraznil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. Jednotlivé národní kurátory bude „dirigovat“ historik umění Karel Srp mladší, někdejší ředitel Galerie hlavního města Prahy. Právě on měl včera hlavní slovo při první společné schůzce v Olomouci.
Od expresionismu po avantgardu
Kurátor z každé zúčastněné galerie doporučí za svou zemi zhruba stovku děl k vystavení. V expozici se jich ocitne ale asi jen polovina, protože budou podrobeny diskusi celého týmu. Navíc se v „předkole“ objeví i díla z Rakouska a Německa. Kromě obrazů a soch budou vystaveny také fotografie, kresby či grafiky a obálky knih a časopisů.
„Dosud se něco takového ve střední Evropě neuskutečnilo. Není to sice na poslední chvíli, ale přesto jsem nervózní, abychom všechno stihli,“ podotkl Srp.
Výstava zahrne díla od expresionismu z prvních let 20. století přes kubismus a konstruktivismus až po avantgardu dvacátých let. K výstavě vznikne prestižní publikace ve všech jazykových mutací a v angličtině, jež připraví vydavatelství Arbor vitae.
Jedna výstava, čtyři galerie
„Je to vynikající projekt, který se mi líbil hned od chvíle, kdy jsem jej poprvé četla. Za Slovensko tam asi nejvíce patří Košická avantgarda,“ řekla Zsófia Kiss-Szemán hlavní kurátorka z Galerie města Bratislavy. Sama se těší především na polské umění, které důkladně nezná.
Její polská kolegyně Monika Rydiger potvrdila, že projekt je fantastický. „Ty dva roky příprav, to je skutečně minimální čas, který budeme na tak ambiciózní téma potřebovat,“ uvedla kurátorka z krakovského Mezinárodního centra kultury. Dodala, že se nejedná o první spolupráci s Muzeem umění, a věří, že bude opět příjemná.
Cílem tohoto mezinárodního projektu bude představení vzájemné spolupráce jednotlivých umělců a uměleckých skupin, kteří v oblasti bývalého Rakouska-Uherska a nově vzniklé Evropy působili. Projekt Rozlomená doba je připravován ke 100. výročí vzniku Československa. Výstava bude v Olomouci otevřena v říjnu 2018. Poté se v březnu následujícího roku přesune do Krakova, následně do Bratislavy a na podzim do maďarské Pécse.