AKTUALITA | 3. 8. 2015
Čtyři měsíce už pracují archeologové z Národního památkového ústavu v proluce v Denisově ulici v Olomouci. A přestože velkou část času věnovali přípravným pracím, vrstvy zeminy již vydaly několik pokladů. Tím největším je podle vedoucího výzkumu Richarda Zatloukala kolínský denár krále Oty III. z 10. století. Terénní práce jsou podle něj naplánované až do poloviny prosince.
V první fázi výzkumu museli archeologové vytýčit hranice starších výzkumů, statickými sondami ověřit hloubku základů sousedního domu a stanovit bezpečnou vzdálenost pro archeologické výkopy. „Prvním zjištěním samotného výzkumu pak byla skutečnost, že zhruba 1,5 metru pod novověkými navážkami je prakticky neporušený terén ze 14. století,“ uvedl Zatloukal. Lokalitu ve svahu Michalského kopce se totiž předci snažili co možná nejvíce srovnat kamennými navážkami o síle několika metrů. „Prozatím jsme zjistili až 3,5 m dorovnávek ze 14. století, přičemž se nejedná o konečnou hloubku a středověké zvrstvení pokračuje do nižší úrovně,“ doplnil archeolog.
V jedné části se odborníkům podařilo vypreparovat i skalní podloží, nad kterým jsou uloženy vrstvy z 10. – 11. století. A právě tady na ně čekaly dosud nejatraktivnější nálezy. „Kromě keramiky z tohoto období jsme našli i kolínský denár Oty III. z doby královské vlády před císařskou korunovací roku 996,“ popsal Zatloukal. Dalším unikátním nálezem je poutní odznak ze 14. století. „Jeho původ jsme ale dosud neurčili,“ dodal. Vysoká vlhkost, kterou ve zkoumaných vrstvách udržuje skalní masiv, napomáhá také uchovávání organických předmětů. „Proto se daří nalézat velké množství dřevěných předmětů a jejich fragmentů, popřípadě odřezky kůží,“ doplnil vedoucí výzkumu.
Proluka v Denisově ulici vznikla v roce 1969 po zboření pěti historických měšťanských domů. Provedení archeologického výzkumu na ploše 950 m2 je nutným předpokladem pro podání žádosti o dotaci na projekt dostavby Muzea umění Olomouc. Práce v terénu jsou naplánované až do poloviny prosince 2015, ale jejich další průběh se bude odvíjet od klimatických podmínek. Terénní část archeologického výzkumu bude po zimní přestávce trvat až do léta příštího roku a další rok budou odborníci výsledky zpracovávat.
Muzeum umění Olomouc zpřístupní proluku při příležitosti zářijových Dnů evropského dědictví. O víkendu 12. a 13. září se uskuteční dvě komentované prohlídky, které povede vedoucí odboru archeologie olomouckého NPÚ Pavel Šlézar.