AKTUALITA | 14. 10. 2014
Již posedmé se od 18. do 23. října v Olomouci uskuteční Dny židovské kultury. Festival, který pestrým programem sestávajícím z přednášek, besed, koncertů, filmových a divadelních představení připomíná, jak důležitou roli sehrála židovská komunita při utváření evropské kultury, se letos bude věnovat především hudbě. Motto „Hudba v čase apokalypsy“ podle pořadatelů z Muzea umění Olomouc poukazuje na sílu hudby v dobách, které jsou nepříznivé pro samotnou lidskou existenci. Festival, jehož podrobný program najdete ZDE, zahájí v sobotu 18. října česká premiéra opery Viktora Ullmanna Pád Antikrista v Moravském divadle.
„Letošní rok je Rokem české hudby a festival se k tomuto konceptu připojuje, byť jaksi postranně. Pojem ´česká hudba´ se totiž tradičně spojuje se Smetanou, Dvořákem, Janáčkem nebo Martinů, zatímco Dny židovské kultury přibližují dílo Viktora Ullmanna, skladatele, který v českém hudebním provozu stále existuje jaksi načerno, ačkoliv vzešel z multikulturního prostředí česko-německo-židovské Prahy a jazyk české hudby ho výrazně formoval,“ upozornil Alexandr Jeništa z Muzea umění Olomouc.
Viktor Ullmann, jehož opera Pád Antikrista v nastudování souboru opery a operety Moravského divadla vedeného režisérem J. A. Pitínským festival v sobotu 18. října uvede, byl podle Jeništy nejvýraznějším představitelem generace skladatelů, jejichž osud tragicky určila druhá světová válka a holokaust. „Roku 1942 byl pro svůj židovský původ deportován do Terezína, v roce 1944 byl převezen do Auschwitz-Birkenau, kde zahynul,“ dodal dramaturg festivalu s tím, že jeho tvorba bude předmětem besedy i dvou přednášek.
Hudbu v čase apokalypsy však festivalový program nahlíží i z jiného úhlu. Filmová sekce, kterou připravuje Centrum judaistických studií FF UP, se letos zaměřuje na dokumentární snímky, které sledují izraelskou rockovou či punkovou scénu v kontextu neustále přítomného válečného napětí v Izraeli a na celém Blízkém východě. „Také v tomto smyslu je téma letošního ročníku Dnů židovské kultury vysoce aktuální,“ domnívá se Jeništa.
Kromě zmíněných akcí nabídnou Dny židovské kultury například koncert olomouckého klavíristy a skladatele Marka Keprta, biografickou tragikomedii Divadla plyšového medvídka Hugo Haas se vrací nebo vystoupení klezmerové kapely Létající rabín. Podrobné informace o festivalu, nad nímž převzali záštitu velvyslanec Státu Izrael v ČR J. E. Gary Koren, ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil a primátor města Olomouce Martin Major, najdou zájemci na internetových stránkách www.olmuart.cz/dzko a stránkách Muzea umění Olomouc (www.olmuart.cz).
Dny židovské kultury 2014 pořádají Muzeum umění Olomouc, Židovská obec Olomouc a Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP, v úzké spolupráci s Moravským divadlem Olomouc. V loňském roce jej navštívilo bezmála dva tisíce diváků.
Podrobný program najdete ZDE.