Tisková zpráva | 27. 11. 2014
Další „prodlouženou středu“, tedy první středu v měsíci s volným vstupem na výstavy, otevírací dobou do večerních hodin a doprovodnými akcemi, si mohou užít ve středu 3. prosince návštěvníci Muzea umění Olomouc. Tentokrát se program soustředí do Muzea moderního umění, kde aktuálně probíhá velká výstava českého symbolismu Tajemné dálky.
Prosincová „prodloužená středa“ především reaguje na velký zájem o výstavu Tajemné dálky, která vůbec poprvé samostatně představuje fenomén českého symbolismu. Mezi více než 300 exponátů veřejných i soukromých sbírek se mohou zájemci projít i s kurátorem výstavy Otto M. Urbanem. První komentovaná prohlídka začíná v 16.30 hodin, druhá pak až ve 20 hodin. „Pro hosty večerní prohlídky navíc chystáme tematické překvapení. Kapacita je ale omezená, budeme proto vděční, když si zájemci budou rezervovat místa,“ upozornil vedoucí edukačního oddělení Marek Šobáň.
Program doplní v 19 hodin v kavárně Café 87 vernisáž komorní výstavy Vzpomínka na Filipa Topola. „Jádro výstavy věnované vloni zesnulému zpěvákovi, pianistovi, skladateli a textaři tvoří černobílé fotografie od Karla Šustera. Ty mapují celou historii kapely Psí vojáci. Dominují přitom koncertní fotografie a různé momentky. Navíc vystavíme vybrané písemnosti včetně Filipových kreseb,“ pozval na vernisáž kurátor a lektor David Hrbek.
V rámci „prodloužené středy“ nabízí Muzeum umění Olomouc volný vstup do obou objektů, tedy do Muzea moderního umění a Arcidiecézního muzea Olomouc. V Muzeu moderního umění bude otevřeno až do skončení večerní komentované prohlídky výstavy Tajemné dálky, do Arcidiecézního muzea lze zavítat do 18 hodin.
Prodloužením otevírací doby a volným vstupem do Muzea moderního umění a Arcidiecézního muzea Olomouc chce muzeum podle ředitele Michala Soukupa vyjít vstříc všem věkovým skupinám návštěvníků. „Dopoledne mohou tuto nabídku využít například školy, odpolední a večerní program pak směřujeme na dospělé publikum, pro které je standardní otevírací doba do 18 hodin často nedostatečná,“ sdělil ředitel. Podobné akce jsou podle něj zcela běžné ve světových muzeích a galeriích. „Stejně jako například Metropolitní muzeum, Tate Gallery nebo londýnská Národní galerie chceme do tohoto výjimečného dne soustředit i atraktivní doprovodný program, animace, besedy, koncerty nebo speciální komentované prohlídky výstav,“ uzavřel Soukup.