AKTUALITA | 12. 2. 2016
Líbezné zvuky z půvabné hrací skříňky se rozléhaly fotoateliérem v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Drobný předmět pochází z arcibiskupských sbírek. Podrobnosti o historii skříňky odborníci zjišťují. Už nyní ale spřádají plány na jeho využití. Ptáček by například mohl každý rok v Arcidiecézním muzeu Olomouc vítat příchod jara.
Původ hrací skříňky, která byla nalezena v Arcibiskupském paláci, je pro historiky umění zatím spíše záhadou. „Snažíme se ji ale objasnit,“ řekla Alena Jemelková z oddělení památkové péče Arcibiskupství olomouckého.
Podle historičky umění Gabriely Elbelové je pravděpodobné, že hrací skříňka vznikla ve střední Evropě v 19. století nebo přelomu 19. a 20. století, kdy se podobný typ skříněk objevoval. „Mechanismus hracího strojku a figurka slavíka se opakují, rozdílné jsou podoby skříněk. Jsou to ale jen spekulace. Musíme pátrat po tom, v jakých konkrétních sbírkách se podobné předměty nacházejí, provést srovnání a vše ověřit a upřesnit,“ zdůraznila.
Skříňka ještě donedávna nefungovala. „Důkladně jsme ji prohlédli a mysleli si, že už ani hrát nebude, navíc k ní chyběl natahovací klíček. Pak ale kolega náhodou zavadil o spouštěcí zařízení a ptáček se k jeho úžasu na krátkou chvilku dal do pohybu a zpíval,“ vzpomněla Jemelková. „A krátce nato se jako zázrakem podařilo najít i klíček,“ dodala s úsměvem. Pak už jen zbývalo roztomilý předmět zanést k hodináři, aby mechanismus vyčistil a opravil.
Funkční hrací skříňku před několika dny Jemelková přinesla do olomouckého Arcidiecézního muzea. Nechala ji profesionálně nafotit a s historičkou umění Martinou Potůčkovou diskutovaly o jejím budoucím využití. „Je to zatím jen idea, ale rádi bychom natočili filmovou smyčku hrající skříňky a pouštěli ji ve stálé expozici Arcidiecézního muzea vždy v březnu jako symbol přicházejícího jara. Kromě toho bychom o ní natočili krátký dokument a ve spolupráci s naší kolegyní, muzikoložkou Kateřinou Fajtlovou připravili doprovodný program o hudebních skladatelích, kteří se inspirovali ptačím zpěvem. V kroměřížském hudebním archivu je jich hned několik,“ přiblížila plány Potůčková.