AKTUALITA | 29. 8. 2017
Učitelé, lektoři muzeí a také památkáři se sjeli minulý týden do Kroměříže. Na tamním zámku totiž uspořádal Národní památkový ústav ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Karlovy univerzity a Muzeem umění Olomouc od střdy do neděle Letní školu památkové edukace.
„Smyslem setkání bylo prohloubit v tvůrčích dílnách své znalosti a získat nové dovednosti v oblasti interpretace kulturního dědictví,“ prozradil Petr Hudec, jeden z organizátorů celé akce.
Jedním ze stěžejních bodů prvního dne setkání byla prezentace rodinné aplikace v tabletech Sen biskupa Karla. Účastníci školy si tak prošly zámek pod vedením Karla z Lichtensteinu-Castelcorna a vyzkoušeli si nejrůznější úkoly a hry, které si pro ně připravil.
„Aplikace se všem moc líbila. Hlavně učitele z ní byli nadšení s ohledem na výuku mladé generace. Nad aplikací jsme ale také diskutovali a hledali, jak ji třeba ještě zlepšit,“ dodal Hudec s tím, že aplikace uvádí návštěvníky do kontextu památky UNESCO, na rozdíl od té v Arcidiecézním muzeu Olomouc, která se více věnuje jednotlivým exemplářům.
Marsyas a Vlnas
Vrcholem celé Letní školy památkové edukace byla přednáška Víta Vlnase na téma Tizianova obrazu Apollon trestá Marsya. „Vít Vlnas je jedním z největších českých kunsthistoriků, takže jeho přednáška o slavném Tizianově obraze byla pro všechny velkým zážitkem,“ přiznal Petr Hudec.