AKTUALITA | 24. 4. 2017
Jedinečný projekt mapující moderní výtvarnou kulturu v zemích, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska, chystá Muzeum umění Olomouc společně s dalšími institucemi ze zemí Visegradské čtyřky. Půjde o první syntetizující pohled, jenž protne kulturu a umění ve středoevropském regionu. Projekt vyvrcholí v Olomouci v září 2018 otevřením výstavy Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí 1908–1928, která v následujících letech navštíví i další evropské země.
„Poprvé v poválečné historii se ve středoevropském prostoru objeví vedle sebe díla z období 1908 až 1928 ze všech čtyř zemí,“ zdůraznil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. „Na druhou stranu to bude práce organizačně velmi náročná, protože umělecká díla, která zde chceme prezentovat, nejsou umístěna jen na území střední Evropy, ale po celém světě.“
Výstava zahrne díla od expresionismu z prvních let 20. století přes kubismus a konstruktivismus až po avantgardu dvacátých let. „Představí se zde kolem stovky umělců a na tři sta děl, a to nejen ze zemí Visegrádu, ale i například z Rakouska, Rumunska či států bývalé Jugoslávie,“ uvedl hlavní kurátor celého projektu Karel Srp, někdejší ředitel Galerie hlavního města Prahy.
Návštěvníci tak budou mít možnost sledovat, jak se navzájem ovlivňovali a spolupracovali jednotliví umělci a umělecké skupiny působících v oblasti bývalého Rakouska-Uherska a nově vzniklé Evropy. Pro širokou veřejnost pak bude mnohem jednodušší pochopit vztahy a souvislosti vzniku uměleckých děl od takových tvůrců, jako byli například Wassily Kandinsky, Emil Filla, Josef Čapek, František Kupka, Oscar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Lajos Kassák, Władysław Strzeminski, Katarzyna Kobro a mnozí další. „Je mi velkou ctí, že jsme byli přizváni k tomuto projektu, který je úžasný. Doufám, že stejně jej budou vnímat nejen odborníci, ale i široká veřejnost,“ uvedl Csornay Boldizsár, ředitel Muzea Janus Pannonius v Pécsi.
Ředitel Galerie města Bratislavy Ivan Jančár uvedl, že jako historik umění si vychutnával výběr prací, která by na výstavě měla být. „Na druhou stranu si jako ředitel galerie dokážu představit, jaká to bude fuška sem všechna ta díla dostat, protože jsou skutečně ze všech koutů světa,“ dodal ředitel Jančár.
„Vzhledem k tomu, že hlavním katalyzátorem naší spolupráce je ředitel Michal Soukup, stává se tak pro nás ostatní Muzeum umění Olomouc středem středu,“ uvedl Jacek Purchla, ředitel Mezinárodního centra kultury v Krakově. „A co se týká čistě Olomouce a Krakova, věřím, že tohle je pouze začátek dalších projektů, protože my máme zájem o spolupráci. Rádi bychom přinesli do Krakova další výstavy českého umění, aby se s ním mohli seznámit i Poláci.“
K výstavě vznikne také reprezentativní publikace v šesti jazykových mutacích, jež připraví vydavatelství Arbor vitae societas.
Memorandum o vzájemné spolupráci na mezinárodním výstavním projektu Rozlomená doba podepsali v Olomouci 24. 4. 2017 Jacek Purchla (Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków), Ivan Jančár (Galéria mesta Bratislavy), Csornay Boldizsár (Janus Pannonius Múzeum Pécs), Michaela Šojdrová (poslankyně Evropského parlamentu), Martin Souček (Nakladatelství Arbor vitae societas) a Michal Soukup (Muzeum umění Olomouc).
Foto: MUO – Tereza Hrubá