AKTUALITA | 20. 1. 2017
Proměny kresebného umění od staré kresby až po současnost odhalila loni v Muzeu umění výstava Uhlem, štětcem, skalpelem… Od 26. ledna ji čeká repríza v hlavním městě Slovenska.
„S ředitelem Galerie města Bratislavy Ivanem Jančárem jsme se dohodli na reciproční spolupráci. Za naši sbírku kresby nám ze Slovenska půjčí díla Jozefa Jankoviče, která byla na podzim loňského roku součástí výstavy Plynutí času. U nás chystáme Jankovičovu výstavu stejného názvu, ale s jinou koncepcí na říjen,“ uvedl kurátor výstavy Ivo Binder.
Ve starém umění kresba byla považována za přípravu pro malbu. Ceněná začala být od renesance, kdy ji začali sbírat samotní umělci. Od 19. století se kresba začala ještě více osamostatňovat, ale stále nedosahovala významu jako malba nebo plastika. Rovnocenného postavení se dočkala až v druhé polovině dvacátého století s příchodem gestické abstrakce, od šedesátých let se stala rovnocenným médiem.
Sbírka Muzea umění obsahuje asi 16 tisíc kreseb, na výstavu se jich dostalo zhruba tři sta a na Slovensko jich odjela třetina. Stovka exponátů tak bude znovu k vidění v bratislavském Mirbachově paláci na Františkánském náměstí.
„Nerad bych jmenoval jedno nebo dvě díla, nemohu nikoho upřednostňovat, spousta věcí je skvělých, je to vlastně to nejlepší z nejlepšího,“ poznamenal Binder.
Výstava Uhľom, štetcom, skalpelom… v Bratislavě skončí v polovině dubna.