AKTUALITA | 27. 3. 2015
Malířství, sochařství, grafika, architektura, design, nábytek, knihy, oděvy, šperky i hračky – všechny tyto umělecké a řemeslné obory jsou zastoupeny na výstavě Aenigma, kterou jsme zahájili 19. března. Co více než stovku tvůrců z let 1911-2011 spojuje? Inspirovala je antroposofie. Výstava, na níž se zápůjčkami podílejí instituce a sběratelé z Německa, Švýcarska, České republiky, Švédska, Polska a Ukrajiny, je celosvětově prvním pokusem o shrnutí stoleté historie antroposofického umění a jeho začlenění do dějin výtvarné kultury.
Vaši pozornost si přitom zaslouží nejen exponáty samotné, ale také náročná instalace v sále Trojlodí, která v historii Muzea umění Olomouc nemá obdobu. „Antroposofické umění tíhne ke Gesamtkunstwerku, tedy spojování více druhů umění. Chceme, aby tuto uměleckou syntézu zažili návštěvníci na vlastní kůži. Proto jsme přímo do expozice instalovali trojici obytných ´pokojů´, a to Dětský pokoj, Obytný pokoj a Meditační místnost,“ popsal spoluaturo výstavy David Voda originální pojetí, které návštěvníky překvapí nejen vestavbami, ale také pestrobarevnou lazurní výmalbou minerálními přírodními pigmenty. Autor architektonického a výtvarného řešení výstavy, švýcarský architekt, designér a sochař Christian Hitch, pojímá výstavní prostor jako stezku poznání. „Ta končí v klenotnici, kde ukážeme bohatství a šíři antroposofického šperkařství a práci s barevnými skly,“ doplnil Voda.
Atmosféru výstavy Aenigma Vám zprostředkují fotografie Zdeňka Sodomy. Ale naživo je to samozřejmě lepší! Tak se stavte! Třeba v neděli, kdy máme vstup zdarma…